Reviews

Reviews

Booking Awards 2023

Marcela

I slept in a yurt for the first time and it was a mystical experience. I really liked the circular space with a central window and the whole interior of the yurt. It didn't even matter that the showers were, like we are used to in campsites, outside the suite. On the contrary, it would have disrupted the energy flowing inside this amazing structure. It's really something out of the ordinary and although it appears to be just a "better" tent, one gets more of a feeling that it's a solid house. This was evident even in the rain, when I could listen to the raindrops in the warmth and not worry about pouring water out through the echos. The owners and communication with them was pleasant, too bad I couldn't stay longer. The orchard itself is a perfect place to relax. I would recommend a visit.

Hálkovi

Sleeping under the stars was a great experience. We and the children were extremely satisfied, the yurt was quickly ventilated despite the high temperatures, we survived the storm without fear. The furnishings were great, tasteful, smelled of wood. Overall satisfaction, highly recommended.

Věra Č.

It was great in the yurt! Bed comfortable, beautifully spacious room. We were completely satisfied.

Pavel

Although I arrived at the not yet fully completed eco-camp, it is clear that Jurty v sadu is already an ambitious and still developing glamping accommodation project, which is gaining momentum, especially with the positive energy that can be felt from the people around it. The yurts are very nicely furnished and their painted features add the necessary touch of luxury one would expect from a glamping site. Corresponding with these are the furnishings and the overall concept of the camp's other itinerary, which is definitely above standard in terms of aesthetics and function. It's a shame that the communal kitchen has been lacking so far, and the resort loses an imaginary fifth star on some of the details, which the owners are nevertheless trying to address on the fly in a style all their own. I didn't mind and had a great stay. Plus, the surrounding area offers easy paths for cyclists, it's much easier on flat ground and you can enjoy a larger portion of mileage :)

Anna Č.

It was amazing in the yurt! The whole place has its own special charm and you can feel that the owners are trying to preserve it. The bathrooms are gorgeous, the smell and color of the wood reminds me of evenings in the sauna. There are still a few things to finish, but I hear that will be soon. I'm already looking forward to the news and the next visit.

Žáci 5.C, ZŠ Praha 6

Great idea, great place, nice facilities, helpful management with a team that was helpful in everything and helped us to fulfill our plans. As 5th grade students, we are a few years over 6 years old and are grateful for our time as "Yurt Kids". Over the course of two days we explored their surroundings, played games on the nearby playground, learned about raptor breeding, visited the Stolmire Church, cooked the best camp goulash and enjoyed lunch at the Baroque oven. We hope we will be able to return here again.

Chovancovi

Thank you again for a great stay in your yurt. For us, it was the perfect compromise between camping and staying in a guesthouse with the bonus of a luxurious breakfast. May your plans come true and I believe we will see you again during our next stay this time in the red yurt :-)

Tiimiakatemia Prague

We spent one night in the yurts, everything was absolutely fine, the equipment is new, the owners are very nice. The orchard area provides ample space for relaxation and team sports activities.

LMŠ Semínko

We went to the Yurt in the orchard with the team of the kindergarten Semínko for an away session. We were comfortable in a beautiful royal yurt where everything we needed was warm and available. The well equipped kitchen and bathroom were just a nice bonus. The owner is very kind and helpful, it is admirable how many different activities he indulges in in the adjacent village. We left feeling enthusiastic and very inspired!

Miroslav Pacholík

Tohle krásné místo jsme zvolili pro uspořádání naší svatby. Ačkoliv se jednalo o zimní termín a na přípravu nebylo moc času, podařilo se vše zorganizovat ve spolupráci s majiteli (díky jejich vstřícnosti a ochotě) k velké spokojenosti všech zúčastněných. Jedinečná atmosféra místa umocnila úžasný zážitek z našeho velkého dne. Ještě jednou moc děkujeme a určitě se sem budeme rádi vracet.

Monika J.

Na Jurty v sadu jsem narazila náhodou. Ubytování bylo perfektní, komunikace s majiteli také. Vše bylo čisté, kuchyňka vybavená. K dispozici jsme měli vše co bylo potřeba. Strávili jsme na tomto příjemném místě s rodinou krásný víkend. Super počasí byl už jen takový bonus.

Člověk v tísni, o.p.s.

Hledali jsme příjemné místo vhodné pro teambuilding blízko za Prahou, které vás ale zároveň nechá si od pražského shonu chvíli vydechnout. Čas strávený v jurtách byl pro nás opravdovým zážitkem. Dýchlo na nás zvláštní kouzlo a atmosféra místa a celkový dojem podpořila bezproblémová komunikace a ochota majitelů. Jurty byly krásným oživením vytížených pracovních dní.

Blanka

Duben 4 dny/3 noci a bylo mi málo. Místo hodně spjaté s přírodou, hřejivá atmosféra. Ideální místo na meditace, relax, duševní pohodu a klid. Doporučuji lidem spíše takového „rázu“, než těm, kteří chtějí „pařit“. Mongolské jurty nejsou žádné domečky, ale stany, o kterých málo kdo něco ví. Ten, kdo je zná, toho nepřekvapí specifická vůně, která nemusí při seznámení s jurtou lahodit rozmazlenému nosánku. Nečekejte žádný luxus, i když musím přiznat, že tady ten luxus byl. V pravých jurtách elektřinu pro své mobily nenajdete, tady ano. Jurty jsou vzdušné, světlé, prostorné, účelně a prakticky vybavené a pěkně čisté. Pohodlné postele, kvalitní matrace. Kuchyňka s terasou je společná a velmi dobře vybavená, škodlivou mikrovlnku ale nenajdete. Máte k dispozici výběr vín, ale k tomu víc nemám co napsat, když jakémukoliv alkoholu neholduji. Za symbolický poplatek možnost čerstvě mleté kávy (ale ani tu jsem neochutnala). Sociálky jsou společně na jednom místě, ale každá jurta má svoji vlastní, takže soukromí je zachováno. Celé toto prostředí je vedeno ekologicky, je třeba to respektovat. Je třeba být tolerantní, že se prostředí pořád tvoří a nenechat se odradit, když naprší a budete potřebovat holiny. Déšť vás pak odmění vodní hudbou na střeše vaší jurty. Majitel Jiří s manželkou velmi příjemní, ochotní a pohodoví s vizí vrácení se k lepšímu, přirozenějšímu a zdravějšímu způsobu života, fandím jim. Pobyt jsme si s přítelem užili maximálně, domů se nám nechtělo. S čistím svědomím doporučuji a rádi se vrátíme ❤️